بهترین تغذیه برای سگ عقیم شده

اگر نگران هستید بعد از عقیم کردن سگ خود چه غذایی باید به حیوان بدهید؟ نیاز است اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید. عقیم سازی در نهایت وضعیت تولید مثل سگ را تغییر می‌دهد و هم‌چنین ممکن است بر رفتار و تعاملات اجتماعی آن‌ها تأثیر بگذارد. با این حال، اخته کردن حتی می‌تواند بر نیازهای تغذیه‌ای سگ نیز تأثیرگذار باشد، به این معنی که افراد مجبورند رژیم غذایی مناسب سگ عقیم شده را خریداری کنند تا حیوان از نظر تعادل غذایی به مشکل برنخورد. در این مقاله به شما کمک میکنیم تا بهترین تغذیه برای سگ عقیم شده را انتخاب کنید.

عقیم سازی می‌تواند حیوانات خانگی را مستعد افزایش وزن کند

اخته کردن سگ‌های نر می‌تواند به پیشگیری از بارداری ناخواسته، کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مربوط به هورمون تستوسترون، کمک به مدیریت رفتار اجتماعی حیوان، کاهش نشانه گذاری به وسیله ادرار و سایر موارد کمک کند. عقیم کردن سگ‌های ماده می‌تواند از سرطان تخمدان و رحم، عفونت‌های دستگاه تناسلی مانند پیومتر پیشگیری کند و احتمال تومورهای پستانی را کاهش دهد.

عقیم سازی می‌تواند حیوانات خانگی ما را مستعد افزایش وزن کند؛ زیرا سگ‌های عقیم شده بیش از دو برابر سگ‌های عقیم نشده چاق می‌شوند. اعتقاد بر این است که انرژی مورد نیاز حیوانات خانگی ما به دنبال عقیم سازی، در نتیجه کاهش فعالیت بدنی و تغییر در رفتار تغذیه کاهش می‌یابد. بنابراین، اگر روش تغذیه حیوان را پس از عقیم سازی اصلاح نکنیم؛ کالری دریافتی از مصرف انرژی بیشتر خواهد شد که منجر به افزایش وزن می‌شود.

نگه داشتن سگ در وزن ایده آل می‌تواند چالش برانگیز باشد، اما برای سلامت طولانی مدت و رفاه حیوان واقعاً مهم است. کارشناسان معتقدند؛ حیوانات خانگی که در طول زندگی در وزن ایده آل خود نگهداری می‌شوند، زندگی سالم‌تر و طولانی‌تری خواهند داشت. اضافه وزن خطر ابتلای سگ شما به مجموعه‌ای از بیماری‌ها به شرح زیر را افزایش می‌دهد:

 • دیابت
 • آسیب مفاصل
 • آسیب استخوان و رباط
 • بیماری قلبی
 • تومورها
 • مشکلات کبدی
 • مشکلات تنفسی

مقدار غذایی که سگ شما باید هر روز دریافت کند بر اساس وزن حیوان متفاوت است. از دامپزشک خود بخواهید به شما کمک کند وزن ایده آل سگ خود را تخمین بزند و جیره روزانه حیوان را بر این اساس محاسبه کند. رژیم‌های غذایی که به طور خاص برای سگ‌های عقیم شده فرموله شده‌اند؛ دارای سطح کالری مناسبی هستند تا حیوان خانگی شما کالری کمتری مصرف کند؛ در عین حال نیز مقدار غذای رضایت بخشی را در ظرف خود دریافت کند.برخی از غذاهای مخصوص سگ عقیم شده حتی حاوی مکملی به نام ال کارنیتین هستند که یک ماده چربی سوز است. رژیم‌های غذایی که پروتئین بیشتری دارند نیز اثر سیری دارند و به جای تشویق به ذخیره چربی‌های ناخواسته می‌توانند به حفظ توده عضلانی کمک کنند.

5 نکته در مورد بهترین تغذیه برای سگ عقیم شده

آیا می‌توانید پس از عقیم شدن به سگ غذای تشویقی بدهید؟

آیا حیوان می‌تواند غذاهای خشک بخورد؟

آیا غذای خانگی یا بسته بندی شده برای سگ مفید است؟

موضوع اصلی این است که اجازه ندهید سگ شما به دلیل عقیم شدن، دچار مشکلات غذایی شود. متوجه خواهید شد سگ‌های عقیم‌ شده سریع‌تر از سگ‌های عقیم نشده، افزایش وزن پیدا می‌کنند، زیرا فعالیت جنسی حیوان از بین رفته است.

شما باید برنامه غذایی کاربردی و مفیدی را برای سگ خود ارائه دهید. به یاد داشته باشید، رژیم غذایی بدون نظارت ممکن است باعث ایجاد پرخاشگری و اضطراب در سگ‌ها شود. بیایید پنج مورد از بهترین شرایط تغذیه برای سگ عقیم شده را بررسی کنیم:

1- به سگ خود یک رژیم غذایی متعادل بدهیدیک رژیم غذایی متعادل برای سگ عقیم شده ترکیبی از چربی کم و پروتئین بالا است. اگرچه گوشت حیوانی مناسب‌ترین منبع پروتئین برای سگ است، اما باید در انتخاب گوشت خود محتاط باشید. به سگ خود مقدار کمی گوشت گاو بدهید. گوشت گاو بیش از هر منبع دیگری حاوی چربی است. از طرف دیگر، باید مرغ را انتخاب کنید، زیرا حاوی پروتئین است و یک رژیم غذایی ایده آل برای سگ عقیم شده محسوب می‌شود.

مزایای یک رژیم غذایی متعادل برای سگ عقیم شده عبارتند از:

 • یک رژیم غذایی متعادل ساختار عضلانی سگ را بهبود میدهد.
 • به هضم صحیح غذا کمک میکند.
 • سگ شما را لاغر میکند.
 • سیستم ایمنی بدن سگ را تقویت میکند.

2- به سگ خود غذای با محتوای چربی کمی بدهیداگر می‌خواهید از تغذیه سگ عقیم شده خود مطمئن شوید؛ غذا با چربی کم را تهیه کنید. شما می‌توانید مرغ را با برنج له کنید و در عین حال سیب زمینی شیرین، کلم بروکلی یا هویج را به آن اضافه کنید. این یک غذای روزانه ایده آل برای سگی است که به کربوهیدرات‌های معمولی و چربی کم نیاز دارد.

مزایای رژیم غذایی کم چرب برای سگ عقیم شده عبارتند از:

 • رژیم کم چرب سبک است.
 • به راحتی قابل هضم است.
 • به کنترل وزن سگ شما کمک می‌کند.

3- به سگ خود غذایی با هضم آسان بدهیدایده تغذیه سگ عقیم شده این است که حیوان را سالم و سبک نگه دارید. بدیهی است که هر چیز سخت یا جویدنی شاید پس از جراحی برای روده حیوان ناراحت کننده باشد. نکته مهم این است که به سگ خود چیزی بدهید که حاوی پروتئین ایمن و هم‌چنین با معده او سازگار باشد. کمی تلاش کنید تا چیزی با تخم مرغ، سیب زمینی و کمی سبزیجات درست کنید. مقداری روغن ماهی و چربی مرغ را به دستور غذا اضافه کنید تا آن را به رژیم غذایی مناسب تبدیل نمایید.

مزایای یک رژیم غذایی سبک و قابل هضم برای سگ عقیم شده شما عبارتند از:

 • یک رژیم غذایی آسان برای هضم، سگ شما را شاد و سالم نگه میدارد.
 • هضم خوب غذا به سلامت روده کمک زیادی میکند.
 • روغن ماهی و چربی مرغ، پوست و موی سگ شما را صاف و براق نگه می‌دارد.

4- به سگ خود غذای کم کالری ولی مغذی بدهیددادن رژیم غذایی کم کالری به سگ عقیم شده باید باعث حفظ وزن مطلوب حیوان شود. یک رژیم کم کالری می‌تواند وعده غذایی یا میان وعده اصلی باشد، اما باید مواد مغذی زیادی ارائه دهد. به دوست پشمالوی خود پاستا پخته شده ساده، گوشت بدون چربی پخته شده و سیب زمینی پخته (تکه‌های کوچک) بدهید. در زمان میان وعده، می‌توانید این غذاها را با تکه‌های کدو سبز، موز، بادام بدون نمک، برش‌های خیار، برش‌های سیب، هویج و غیره ترکیب کنید.

مزایای رژیم کم کالری برای سگ عقیم شده عبارتند از:

 • یک رژیم کم کالری نیازهای غذایی سگ شما را برآورده می‌کند.
 • وزن مطلوب سگ شما را حفظ می‌کند.
 • مصرف متعادل فیبر را در سگ شما تضمین می‌کند.

5- به سگ خود غذای خشک و مرطوب بدهیددادن ترکیبی از غذاهای خشک و مرطوب به سگ عقیم شده یک راه هوشمندانه برای حفظ اشتها و تغذیه حیوان است. غذای خشک سگ به تنهایی می‌تواند بعد از عقیم سازی مشکل ایجاد کند. از این رو، ترکیبی از هر دو برای توله سگ شما خوشمزه و سالم خواهد بود. این کار باعث می‌شود سگ شما طعم‌های متنوعی را تجربه کند.

به یاد داشته باشید، پس از باز شدن بسته بندی، غذای خشک سگ  بیشتر از غذای مرطوب سگ ماندگاری دارد. بنابراین مصرف بیشتر مواد غذایی مرطوب در مخلوط غذایی باعث حفظ تعادل غذایی حیوان می‌شود.

فواید ترکیب غذاهای خشک و مرطوب برای سگ عقیم شده شما عبارتند از:

 • ترکیبی از غذاهای خشک و مرطوب، اشتهای سگ شما را حفظ می‌کند.
 • غذای ترکیبی به سگ شما کمک می‌کند تا تغذیه مورد نیازش را دریافت کند.
 • غذای ترکیبی بهتر از تغذیه مداوم با یک نوع غذا است، زیرا غذای تکی برای سگ کسل کننده خواهد بود.

چه غذاهایی را نباید به سگ عقیم شده بدهیم؟

دانستن غذاهای ممنوعه برای سگ خود پس از عقیم کردن بسیار مهم است. شما نمی‌خواهید وضعیت فیزیکی سگ بدتر شود. در زیر لیستی از هفت ماده غذایی وجود دارند که باید هنگام غذا دادن به سگ عقیم شده خود از آن‌ها اجتناب کنید:

1- غلات:

غلات به طور کامل برای سگ‌ها ممنوع نیست مگر اینکه توله سگ شما به آن حساسیت داشته باشد. بهتر است در طول مدت بهبودی پس از جراحی از غلات اجتناب کنید.

2- شکلات:

شکلات به ویژه شکلات تلخ، می‌تواند باعث استفراغ شود، فرآیند متابولیسم سگ شما را متوقف کند؛ عملکرد قلبش را مختل کند و حتی منجر به مرگ حیوان شود.

3- لوبیا خام:

برخی از انواع لوبیا برای سگ‌ها مناسب هستند، اما برخی مضر هستند زیرا پروتئین آن به نام لکتین می‌تواند مسمومیت ایجاد کند اما لوبیای تمیز و آب پز مشکلی ندارد.

4- مخمر خمیر:

اگر به صورت خام مصرف شود، خمیر میتواند در معده سگ شما متورم و تخمیر شود. این ماده غذایی می‌تواند در حین بزرگ شدن معده سگ به مسمومیت با الکل تبدیل شود و سگ شما ممکن است درد شدیدی را در معده خود احساس کند.

5- آووکادو:

پرسین، اسید چرب موجود در آووکادو مانند سمی برای سلامتی سگ شما است. بنابراین، آن را از غذاخوری سگ خود دور نگه دارید.

6- انگور و کشمش:

انگور و کشمش (انگور خشک) هر دو برای دستگاه گوارش سگ شما سمی هستند و سلامت حیوان را به خطر می‌اندازد.

7- نمک:

نمک را فقط به مقدار کم به غذای سگ خود اضافه کنید. نمک بیش از حد می‌تواند باعث مسمومیت با یون سدیم در سیستم سگ شود.

سوالات متداول :

علت چاق شدن سگ عقیم شده چیست؟

عقیم کردن باعث کاهش هورمون استروژن در سگ های ماده و کاهش هورمون پروژسترون در سگ های نر می شود. کاهش این هورمون های مهم میزان فعالیت سگ ها را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث کمتر شدن تحرک سگ ها می شود. این کاهش فعالیت در صورتی که همراه با دریافت کالری زیاد باشد منجر به چاق شدن سگ خانگی شما می شود.

چگونه می‌توان فعالیت‌های ورزشی مناسب برای سگ عقیم شده را انتخاب کرد؟

سگ ها بعد از عقیم شدن در معرض خطر افزایش وزن قرار می گیرند. برای پیشگیری از اضافه وزن استفاده از غذای مناسب سگ های عقیم شده کافی نیست و باید سگ خود را به فعالیت بیشتر تشویق کنید. به عنوان مثال گردش در بیرون از خانه، بالا و پایین رفتن از پله ها و یا انجام بازی های مختلف در خانه فعالیت های ورزشی مناسبی برای سگ عقیم شده شما هستند.

چگونه برای سگ‌های عقیم شده غذا انتخاب مناسب کنیم؟

بر اساس توصیه دامپزشکان بهترین غذا برای سگ عقیم شده، غذایی است که کالری آن با کاهش سطح فعالیت سگ متناسب است. این برنامه غذایی کم کالری از ابتلا سگ ها به چاقی پیشگیری می کند. به طور کلی سگ های عقیم شده در مقایسه با سگ هایی که عقیم نیستند باید 20 الی 30 درصد کالری کمتر دریافت کنند.

سخن آخر

انواع مختلفی از غذا برای رژیم غذایی سگ عقیم شده وجود دارند. اما انتخاب بهترین غذا برای سگ عقیم شده می تواند از بروز چاقی و افزایش وزن در این حیوانات خانگی جلوگیری کند. چرا که، افزایش وزن یکی از عوارض احتمالی در سگ های عقیم شده است که در برخی شرایط حتی می تواند منجر به مرگ حیوان خانگی شود.

برای همین اگر به دنبال بهترین راهکار برای مراقبت از حیوان خانگی خود بعد از عقیم کردن آنها هستید، توصیه می شود در روند رژیم غذایی حیوان خانگی خود دقت کنید. انتخاب و سرمایه گذاری برای خرید بهترین غذا برای سگ عقیم شده می تواند از بروز عوارض جدی و حتی کشنده بعد از عقیم کردن حیوان خانگی جلوگیری کند. پس اگر قصد خرید غذای مناسب و موثر برای سگ عقیم شده خود دارید.